Zmiany Klimatu

Ponad 90 % utraty bioróżnorodności oraz deficytów wody spowodowane jest wydobywaniem zasobów naturalnych. Zeszłego lata odnotowano za kołem podbiegunowym temp o 5ºC wyższą niż zwykle. Przy globalnym ociepleniu o 2ºC zniknie 99% raf koralowych, pokrywa Grenlandii, a poziom mórz podniesie się o 7 metrów!

Gospodarka w obiegu zamkniętym

12% materiałów w przemyśle UE pochodzi z recyklingu (Eurostat, 2016). Konieczne są zmiany w kierunku wprowadzania produktów trwałych, nadających się do naprawy oraz narzędzia wpierające świadomy wybór produktów. Elektroniczny paszport może być skutecznym rozwiązaniem.

Woda wokół nas

Według wyliczeń organizacji ekologicznych zakręcanie kranów przy myciu zębów w czteroosobowym gospodarstwie domowym to oszczędność 900 litrów wody miesięcznie. Jeżeli przecieka nam kran i woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę – rocznie tracimy prawie 12 tys. litrów wody.

Obszary wiejskie

Zmianom klimatu towarzyszą w ostatnich latach nagłe zjawiska atmosferyczne, susza rolnicza oraz brak wody do nawodnień. Dlatego na dotkliwe skutki ich wystąpienia, muszą być przygotowani także mieszkańcy i przedsiębiorcy obszarów wiejskich, co wymaga wiedzy i doświadczenia w tym zakresie.

Europejskie Forum Rolnicze 2020

W dniach 20 - 21 marca 2020 r. w Jasionce k. Rzeszowa odbędzie się Europejskie Forum Rolnicze.  Jednym z tematów będą innowacyjne metody oraz technologie ochrony roślin. Ponadto planuje się debaty nad najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi rolnictwa i produkcji rolno-spożywczej w 2020 r., w tym na temat Wspólnej Polityki Rolnej UE; rozwoju narzędzi cyfrowych wspomagających prace polowe; znaczenia integrowanej ochrony roślin w ograniczaniu presji na środowisko i ochronie bioróżnorodności; zagadnienia ochrony roślin w obliczu zmian klimatycznych, czy też szanse dla producentów i przetwórców rolnych wynikające z otwierających się rynków wschodnich.
W debacie na temat Wspólnej Polityki Rolnej UE udział weźmie m. in. Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa – pan Janusz Wojciechowski.

Więcej szczegółów oraz rejestracja na: https://www.forum-jasionka.pl